Search
Close this search box.

Πανάξιος Πρωταθλητής Ελλάδος ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης!

Ιστορικές στιγμές ζει η Αλεξανδρούπολης καθώς το καμάρι της, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης είναι ξανά στην κορυφή της Ελλάδας, με τους παίκτες Γιώργου Ανδραβίζου να αναδεικνύονται πανάξιοι πρωταθλητές Ελλάδας στην κατηγορία Εφήβων κερδίζοντας και τον δις πρωταθλητή Ελλάδας, Πήγασο Πολίχνης ολοκληρώνοντας το Final 4 με 3/3!

Για 6η φορά στην ιστορία του και πρώτη μετά το 2013, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης κατέκτησε το Πανελλήνιο πρωτάθλημα αγοριών Κ21 (Εφήβων) καθώς στον «τελικό» του Final 4 (του οποίου ήταν οικοδεσπότης) επικράτησε με 3-1 του (πρωταθλητή την τελευταία διετία) Πήγασου Πολίχνης.

Στο ασφυκτικά γεμάτο κλειστό γυμναστήριο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» ο Εθνικός ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα και πήρε εύκολα το πρώτο σετ (μετά το 6-6 ξέφυγε με 9-6, 11-7, 14-8), για να απαντήσει ο Πήγασος στο δεύτερο όπου πήρε νωρίς μια διαφορά 4-5 πόντων την οποία κράτησε ως το τέλος.

Οι Θρακιώτες όμως από την αρχή του πρώτου σετ απέκτησαν μια μεγάλη διαφορά (4-1, 6-2, 12-7) φτάνοντας με άνεση στο 2-1.

Στο δ’ σετ το μπλοκ του Εθνικού και τα πολλά χαμένα σερβίς του Πήγασου επέτρεψαν στην ομάδα του Έβρου να ξεφύγει με 3-4 πόντους (8-5, 14-10), αλλά ο Πήγασος μείωσε σε 22-20 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Ο Κοντοστάθης σταμάτησε το σερί του Πήγασου, με τον Σωτηρίου με μπλοκ να σβήνει το πρώτο ματς μπολ (24-22), αλλά στην επόμενη φάση η παράβαση στο φιλέ τελείωσε τον αγώνα

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Ιωαννίδης.

Μ.Γ.Σ. ΕΘΝΙΚΟΣ (Γιώργος Ανδραβίζος): Σουσουρίδης, Σαλαμπάσης, Κοντοστάθης, Λομπούτης, Κεσκίνης, Μπατιλής / Γκοτσίδης (λ), Μιλπάνης (λ),  Αμαξόπουλος, Παπάζογλου, Γεωργουλάκης

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Κώστας Μαζιώτης): Παλαιοχωρινός, Διονάς, Σωτηρίου, Τοκαμάνης, Σιαμπλίδης, Λώλας / Μπαλούκας (λ), Ουζούνης (λ), Αυγερινίδης, Σδραυκάκης, Αδάμος.

Αναλυτικά το πανόραμα της διοργάνωσης:

Παρασκευή 24 Μαρτίου 2023

Α.Ε.Κ. – Πήγασος Πολίχνης 3-2 (15-25, 25-23, 17-25, 25-20, 17-15)
Μ.Γ.Σ. Εθνικός – Α.Σ. Πανερυθραϊκός 3-2 (25-21, 20-25, 23-25, 25-22, 15-12)

Σάββατο 25 Μαρτίου 2023

Α.Σ. Πανερυθραϊκός – Πήγασος Πολίχνης 1-3 (22-25, 18-25, 25-21, 20-25)
Μ.Γ.Σ. Εθνικός – Α.Ε.Κ. 3-1 (25-19, 25-17, 25-27, 25-15)

Κυριακή 26 Μαρτίου 2023

Α.Ε.Κ. – Α.Σ. Πανερυθραϊκός  3-2 (25-21, 21-25, 23-25, 25-23, 15-13)
Πήγασος Πολίχνης – Μ.Γ.Σ. Εθνικός   1-3 (18-25, 25-20, 15-25, 22-25)

Βαθμολογία

1. Μ.Γ.Σ. Εθνικός 8β. (9-4)

2. Α.Ε.Κ.  4β. (7-7)

3. Πήγασος Πολίχνης 4β. (6-7)

4. Α.Σ. Πανερυθραϊκός 2β. (5-9)

ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ ΑΓΟΡΙΩΝ Κ21

ΕΤΟΣ     (ΠΟΛΗ) ΟΜΑΔΑ

2023     (Αλεξανδρούπολη) Μ.Γ.Σ. Εθνικός Αλεξ/πολης 

2022     (Κομοτηνή) Πήγασος Πολίχνης

2021     (Βόλος) Πήγασος Πολίχνης

2020     (Αθήνα) Παναθηναϊκός ΑΟ

2019     (Θεσσαλονίκη) Παναθηναϊκός ΑΟ

2018     (Νεάπολη) Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015

2017     (Καρδίτσα) Πήγασος Πολίχνης

2016     (Ναύπακτος) Πήγασος Πολίχνης

2015     (Καρπενήσι) Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων

2014     (Κόνιτσα) Α.Γ.Σ.Ιωαννίνων

2013     (Αλεξανδρούπολη) Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλεξ/πολης

2012     (Αργυρούπολη, Αττική) Εθνικός Αλεξ/πολης

2011     (Αλεξανδρούπολη) Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλ.

2010     (Ν. Ερυθραία Αττικής) Γ.Σ.Ηρακλής

2009     (Μίκρα) Γ.Σ.Ηρακλής

2008     (Αγ. Δημήτριος Αττικής) Γ.Σ.Ηρακλής

2007     (Ζάκυνθος) Γ.Σ.Ηρακλής

2006     (Αργυρούπολη Αττικής) Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.

2005     (Νάουσα) Ζαφειράκης Νάουσας

2004     (Σκύδρα) Μακεδονικός Νεάπολης

2003     (Δραπετσώνα) Γ.Σ.Ηρακλής

2002     (Μίκρα) Γ.Σ.Ηρακλής

2001     (Δραπετσώνα) Αρης Νίκαιας

2000     (Μετς, Αθήνα) Αρης Νίκαιας

1999     (Γουδή/Αθήνα) Αρης Νίκαιας

1998     (Γουδή, Αθήνα) Ορφέας Ηλιούπολης

1997     (Ρέντης) Γ.Σ.Ηρακλής

1996     (Ρέντης) ΑΟ Ορεστιάδας

1995     (Ορεστιάδα) ΑΟ Ορεστιάδας

1994     (Παιανία/Αθήνα) Φιλία Ηλιούπολης

1993     (Χαλκίδα) ΑΟ Ορεστιάδας

1992     (Φλώρινα) ΑΟ Ορεστιάδας

1991     (Πάτρα) Α.Ο.Ορεστιάδας

1990     (Ξάνθη) Αρης Α.Σ.

1989     (Χανιά) Πανελλήνιος Γ.Σ.

1988     (Ορεστιάδα) ΑΟ Ορεστιάδας

1987     (Σέρρες) Εθνικός Αλεξανδρούπολης

1986     (Καρδίτσα) Πανελλήνιος

1985     (Θεσσαλονίκη) Αρης

1984     (Αθήνα) Δημόκριτος

1983     (Βόλος) ΠΑΟΚ

1982     (Τρίκαλα) Παναθηναϊκός

1981     (Λάρισα) Αρης

1980     (Λάρισα) Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας

1979

1978     (Θεσσαλονίκη) Νηρέας

1977

1976     (Λάρισα) Εθνικός Αλεξανδρούπολης

1975

1974

1973

1972

1971     (Λάρισα) Ολυμπιακός

1970     (Θεσσαλονίκη) Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας

1969

1968     (Αθήνα) Ολυμπιακός

1967

1966     (Θεσσαλονίκη) Αρης

1965     (Πειραιάς): Παναθηναϊκός Α.Ο.

Πηγή: sportsaddict.gr

Φωτορεπορταζ: Δημήτρης Αλεξούδης

Χορηγούμενη

Tags

Κοινοποίηση